Ekonomi

Raporlar Euro/TL’nin yönünü belirleyecek gibi görünüyor.

ABD’de para politikasında sıkı duruş ihtimali, Dolar Endeksiiktidara gelirken AMBfaiz oranı kararları euronin yön haritasını belirleyecek gibi görünüyor.

2022’nin ilk yarısında faiz oranlarını değiştirmeyen ECB’nin geç kaldığı eleştirilerinin ardından yılın ikinci yarısında enflasyonun kontrol altına alınamaması üzerine faiz oranlarını beklentilerinin üzerinde artırdı. çok yükseliyor doğal gazEuro’nun değer kaybı fiyatlar ve yüksek enflasyonla hızlanırken, 2022’nin ikinci yarısında ECB’nin para politikası değişikliği ile euro’ya değer faizi arttı.

BeslediABD’de enflasyon tarafındaki gerilemeye paralel olarak kısmi güvercin tonlarında yapılan açıklamalarla faiz artırımı yumuşasa da, ABD’de Ocak ayı şişirme Verilerin ardından enflasyonist baskıların artması, agresif faiz artırımları ihtimalinin yüksek sesle konuşulmasına neden oluyor. Euro Bölgesi ise faiz artırımları konusundaki şahin duruşunu sürdürecektir. Buradaki net durum euro tarafının güçlü kalmasını sağlıyor. ECB Lideri lagarde ‘ile ilgili; ECB’nin enflasyona karşı faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde artırma yoluna devam edeceğini belirterek, “Henüz işimizin bitmediğini biliyoruz.”Açıklamalar, ECB’nin para politikasına ilişkin görüşümüzü destekliyor gibi görünüyor.

Bugün Euro bölgesinde öncü TÜFEbilgi ve ECB görüşme süreleri takip edilecek. Tutanaklar ECB kararları açısından piyasaya mesajlar verecek. Öyle ki ECB, faiz artışlarına rağmen enflasyonu kontrol edememiştir.

Kaynak: Bilgi Yatırımı

Bu yazı ilk olarak Hibya Haber Ajansı’nda yayınlanmıştır.

haberkabaduz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu