Ekonomi

Küresel piyasalarda belirsizlik sürüyor

ABD’deki borç limiti krizinin kısa sürede çözülebileceğine dair haber akışı piyasalarda olumlu karşılansa da dün açıklanan makroekonomik verilerin ardından Fed’in para politikasına ilişkin beklentiler yeniden belirsizleşti.

ABD Lideri Joe Biden’ın dün Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç limiti konusunda çok sayıda verimli görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatarak, müzakerecilerin görüşmelere devam ettiğini ve ilerleme kaydedildiğini söyledi. Ulusal borcu ödememenin bir seçenek olmadığı konusunda hemfikir olduklarını yineleyen Biden, borç limitinde ilerlemenin tek yolunun iki partili bir anlaşma olduğunu söyledi.

Analistler, dün ABD hazinesinin nakit ölçüsünün 76,5 milyar dolardan 49,5 milyar dolara gerilediğini vurgulayarak, bugün piyasalarda iki tarafın anlaşmaya varabileceğine dair beklentilerin güçlendiğini söyledi.

Öte yandan ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 1,3 büyüdü. Yılın ilk çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Söz konusu verilerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın önümüzdeki ay yapacağı toplantıda faizi 25 baz puan artırabileceği beklentisi yüzde 40’ı geçerken, Haziran ayında faiz artışı olmazsa faiz artırımına gitmeyeceği öngörülüyor. Temmuz toplantısında 25 baz puanlık artış ihtimali yüzde 84 olacak.

Analistler, bugün ABD’de veri takviminin yoğun olduğunu belirterek, açıklanacak bilgilerden alınacak sinyallerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Nasdaq endeksinin yükselişinde Nvidia’nın değer kazanması da etkili oldu

Öte yandan Kaliforniya merkezli yonga üreticisi Nvidia’nın hisse fiyatı, beklentileri aşan gelir varsayımlarının ardından yüzde 25’e yakın yükselirken, şirketin piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaştı. Nasdaq endeksinin yükselişinde Nvidia’nın değerindeki artış da etkili oldu.

Altın fiyatı, Fed’in faiz artırımlarına devam edebileceğine ilişkin fiyatlamaların güçlenmesiyle dün yüzde 0,9 düşerek ons ​​başına 1.941 dolara gerilerken, şu sıralar bir önceki kapanışın yüzde 0,5 üzerinde 1.950 dolardan işlem görüyor.

Bu gelişmelerle birlikte dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,88, Nasdaq endeksi yüzde 1,71 yükselirken Dow Jones endeksi yüzde 0,11 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratları yeni güne düşüşle başladı.

Dün Avrupa’da satış ağırlıklı bir trend ortaya çıkarken, bölgede belirsizlik her geçen gün artıyor.

Dün açıklanan bilgilere göre, Almanya ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde olağan dışı yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamaları üzerindeki etkisiyle yüzde 0,3 küçülerek teknik olarak resesyona girdi.

Buna rağmen dün ECB üyesi Klaas Knot, Banka’nın faiz oranlarını yükseltmesi ve Temmuz ayı toplantısı da dahil olmak üzere uzun bir süre bu seviyelerde tutması gerektiğini belirtti.

Analistler, bölgede ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya rağmen enflasyon tarafında istenilen sonuçların alınamamasının AMB’nin politika alanını daralttığını belirterek, bu durumun bölgede fiyatlamayı zorlaştırdığını belirtti.

Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne karışık hareketle başladı

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,31, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,33, İtalya’da MIB 30 endeksi 0,44 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,74 azaldı. Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne karışık bir seyirle başladı.

ABD’de teknoloji hisselerinin başını çektiği ölçülü atmosfer yeni günde Asya borsalarına da yansırken, bölge genelinde yarı iletken çip şirketlerinde yükseliş trendi dikkat çekiyor.

Öte yandan Japonya’da açıklanan verilere göre Tokyo Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Mayıs ayında yüzde 3,2 artarak beklentilerin altında kaldı.

Kapanışa yakın, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7, Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 yükseldi. Hong Kong piyasalarında bugün tatil olması nedeniyle süreç gerçekleşmiyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi

Dün yurt içi sınırlı alım ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü bir önceki kapanışın yüzde 0,07 üzerinde 4.427,99 puandan tamamlarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 8,50’de sabitledi. dün yüzde sol.

Dün yüzde 0,2 artışla 19,9413’ten kapanan Dolar/TL, bugün bankalararası piyasa açılışında 19,9760’tan işlem görüyor.

Analistler, bugün ABD borç limiti krizi haber akışının, İngiltere’de perakende satışlar, ABD’de kişisel gelir ve giderler, güçlü mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi’nin Mayıs ayı tüketici güven endeksi ile birlikte teknik olarak 4.400’e yükseleceğini belirtti. BİST 100 endeksinde 4.200 ve 4.200 seviyelerinin ana pozisyonda, 4.500 ve 4.600 noktalarının ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu