Ekonomi

Küresel piyasalara göre Fed’in mesajları güvercin

S&P 500 endeksi ve Hazine tahvilleri yükselişini sürdürürken, Fed kararının yatırımcıların beklediği gibi “şahin geçiş” olarak değerlendirilmemesi, hatta “güvercin geçiş” olarak yorumlanmasıyla dolar yükselişini sürdürdü ve Fed Lideri Jerome Powell Fed’in “uzun bir yol kat ettiğini” söyledi. reddetti.

Karardan önce piyasa aktörleri Ocak ayı sonuna kadar üçte bir oranında 25 baz puanlık faiz artışı ihtimalini fiyatlıyordu. Kararın ardından bu beklentiye yönelik fiyatlamalar düştü. S&P 500 yüzde 1,05, Nasdaq 100 ise yüzde 1,77 artışla kapattı.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri yükselişin devam edebileceğine işaret ediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yükselişini ikinci günde de sürdürdü. Çarşamba günü 20 baz puan düşen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 4,7154 seviyesinde bulunuyor. Bloomberg Dolar Endeksi üst üste iki günde yüzde 0,5 düştü.

Fed’den ‘güvercin geçişi’

ABD Merkez Bankası Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından oybirliğiyle politika faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktığını açıkladı.

Böylece Fed, üst üste ikinci toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek 2001’den bu yana en yüksek seviyesinde tuttu.

Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Lideri Jerome Powell, belirsizlik ve risklere dikkat çekerek, Komite’nin “temkinli ilerlediğini” söyledi.

Powell, para politikasının kısıtlayıcı duruşunun ekonomik aktivite ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu belirterek; Tahvil getirilerindeki artışı izlediklerini ve finansal koşulların “açıkça sıkılaştığını” ancak politikanın uygun şekilde kısıtlayıcı olduğunu söylemek için bu durumun ne kadar kalıcı olduğunu görmek gerektiğini kaydetti.

Powell, “Faiz artırım döngüsünde uzun bir yol kat ettik” dedi ve ekledi, “Sorduğumuz soru şu: Faiz oranlarını daha da artırmalı mıyız?” İfadesini kullandı. Ancak Powell gelecekteki faiz artırımlarını açıkça masadan kaldırmadı. Fed’in toplantıdan toplantıya karar verdiğini ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğünü göstermek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu yineledi. Powell, enflasyonu Fed’in hedefine döndürmek için gidilecek “uzun bir yol” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu