Haber

Konya Şehir Kütüphanesi’nin temeli atıldı

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Büyükşehir Belediyesi binasının yerine inşa edilecek Kent Kütüphanesi’nin temeli törenle atıldı.

Temel atma programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şunları söyledi:
Darü’l Mülk Projesi kapsamındaki çalışmalardan birinin temelini atmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“DARÜ’L MÜLK PROJESİ KAPSAMINDA KONYA KÜLTÜRÜNÜ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Konya’nın Selçuklu Darü’l Mülkü olduğunu hatırlatan ve Darü’l Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada şehrin kültürünü ortaya çıkarmak için önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Önder Altay, “Konya, Selçukluların başkentiydi. O dönemin kültür ve medeniyeti. Doğulu ve batılı bilim adamlarının buluştuğu bir şehirdir. Hz. Mevlana Belh’ten başlayarak yolculuğunu Konya’da sonlandırırken Muhyiddin İbn Arabi de Endülüs’ten başlayan yolculuğunda Konya’da değerli vakit geçiren değerli bilim adamlarından biridir. Konya, o dönemde inşa edilen Karatay ve İnce Minareli Medreseler başta olmak üzere kültür ve medeniyetin başkentidir. Aynı zamanda dünyanın en tanınmış kitaplarından biri olan Mesnevi’nin yazıldığı yerdir. Yusuf Ağa Kütüphanesi geçmişten gelen değerli kütüphanecilik merkezlerinden biridir. “Değişik Eserler Kütüphanesi’ndeki değerli eserler, Konya’nın kitaplara ne kadar değer verdiğini, kütüphane kültürünün ne kadar yüksek olduğunu gösteren değerli göstergelerden biridir” dedi.

“BU ŞEHRİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR BİNANIN TEMELİNİ ATIYORUZ”

Konya’nın 5 üniversitesi, 130 bin öğrencisi, 500 bine yakın ilkokul ve ortaokul öğrencisiyle tam bir öğrenci şehri olduğunu vurgulayan Önder Altay, “Bugün bu şehrin geleceği için değerli bir yapının temellerini atıyoruz. Bugün bulunduğumuz yer, uzun süre Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize hizmet veren bir alan. Maalesef beton dayanımının zayıf olması ve deprem riski nedeniyle bu binayı yıkmak zorunda kaldık. Binanın yerine ne yapmamız gerektiği konusunda değerli fikirler ortaya çıktı. Aslında ticari açıdan değerlendirecek olursak muhtemelen birçok ilçe belediyesinin bütçesinden daha fazla gelir elde edeceğimiz, ticari çıkar elde edeceğimiz bir alan bu olacaktır. Ancak, “Konya Şehir Kütüphanesi’nin çevresinde olgun ağaçların olması, öğrencilerimiz ve kültür hayatımız için değerli bir merkez haline getirilmesi amacıyla bir çalışma başlattık.” dedi.

MİMARİSİ EŞREFOĞLU CAMİİ’NDEN İLHAM ALINDI

Kent Kütüphanesi için Türkiye’nin değerli mimarlarının projeler ürettiğini belirten Lider Altay, şöyle devam etti: “Bu projeyi tercih etmemizin nedeni çevreye duyarlı bir yapı olması. Çünkü buradaki ağaçların hiçbirine dokunmadan ağaçların içinde o forma göre tasarlanmış bir mimari yapı ortaya çıktı. Tamamlandığında eksik kalan yerleri ağaçlandıracağız. Burası 30 bin metrekare alan içerisinde 13 bin 555 metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en ikonik binalarından biri olacak. Proje yürütülürken Eşrefoğlu Camii’nin ana yapısından esinlenerek taş ve ahşaptan oluşan güzel bir eser ortaya çıkacak. Ayrıca bu bina Türkiye’nin ilk Sıfır Karbon binalarından biri olacak. Konyamız, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile birlikte dünyada sıfır karbonlu binalar için seçilen dört şehirden biri. Dolayısıyla 2030 yılına kadar bu konuyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “İnşallah Konya Şehir Kütüphanesi, Türkiye’nin ilk sıfır karbonlu binalarından biri olarak gençlerimizin hizmetine sunulacak.”

“ŞEHRİN EN ÖNEMLİ ÇEKİM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK”

Kent Kütüphanesi binasının maliyetinin yaklaşık 800 milyon lira olduğunu paylaşan Önder Altay, “Ana kütüphane, okuma odaları, restoran ve kafeteryalardan oluşan gençlerin buluşma merkezi, şehrin en değerli çekim merkezlerinden biri olacak. şehir. Şehir Kütüphanemizin Konya’ya hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. İnşallah 2025 yılının ortalarında bu binayı tamamlayıp şehrimize kazandıracağız. Böylece Darü’l Mülk Projesi kapsamında büyük resme yapbozun bir modülünü daha ekleyeceğiz ve inşallah bu 20 projeyi 2028 yılı sonunda tamamlayarak kültürel mirasın yaşatılacağı yapıları hayata geçirmiş olacağız. Konya’ya gelenlerin keyifli vakit geçirebilecekleri yer ortaya çıkıyor. Gençlerimize hizmet etmek için bunları yapıyoruz. Özellikle sabahın erken saatlerinde İl Halk Kütüphanesi’nde sıra bekleyen çocuklarımız için kitaplarla vakit geçirebilecekleri, ders çalışabilecekleri ve kitaplara ulaşabilecekleri yeni bir alan oluşturduk” dedi.

“ŞEHRİMİZİ TÜRKİYE’NİN DEĞİL DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Bu dönemde Konya’nın en değerli kazanımlarından birinin birlikte çalışma kültürünü oluşturmak olduğu değerlendirmesini yapan Önder Altay, “İlçe belediyeleri ile büyükşehir arasındaki uyumun en keyifli il olarak ortaya çıktığı bir şehir. İnşallah hem mevcut dostlarımız hem de yeni dostlarımız için bu yolculuğu kesintisiz sürdüreceğiz ve 42 bin kilometre kare, 31 ilçemizde şehrimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla bu dönemde tekrar aday gösterildik. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza bize olan inancından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Konya partimize ve bize her zaman çok yüksek oranda destek verdi. Son seçimlerde büyükşehir sıralamasında bizi birinci sıraya yerleştirdi. Bu sorumlulukla gece gündüz Konya’ya hizmet için çalıştık. İnşallah yeni dönemde ‘güçlü bir Konya için bir adım daha’ diyoruz ve göreve yeniden talip oluyoruz. Konya’nın sokaklarda, meydanlarda gösterdiği sevgiyi sandıkta bizlere göstererek, en yüksek oylarla yeni bir dönemi başlatacağına inanıyorum. Konya halkına layık olmaya ve şehrimizi sadece Türkiye’nin değil dünyanın en keyifli şehirlerinden biri haline getirmeye çalışacağız” dedi.

“BİLİM, BİLGİ VE GENÇLİK İÇİN BÖYLE İYİ BİR HİZMETİ SEÇMEK ÖNEMLİ BİR KURBANLIKTIR”

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, temeli atılan Kent Kütüphanesi’nin hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Buradaki en önemli bahislerden biri, böyle bir zamanda daha muhteşem bir büyükşehir belediye binasının tekrar tekrar yapılabilmesidir. Merkezi bir nokta veya ekonomik getirisi yüksek, iş merkezleri ve ofislerin bulunduğu daha görkemli bir büyükşehir belediye binası yapılabilir.” Birçok yerde bu şekilde yapılan birçok seçenek düşünülebilir. Bunları bir kenara bırakarak bilime, ilme ve gençlere böylesine keyifli bir hizmeti tercih etmenin gerçekten değerli bir fedakarlık ve bilinç olduğunu düşünüyorum. Konya’nın Türkiye’nin en keyifli şehirlerinden biri olması için hep birlikte çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunu da geçmişte olduğu gibi aynı birlik, beraberlik ve uyumla başaracağız” dedi.

“BU KURUM HEM GENÇLERİMİZE, ARAŞTIRMACILARIMIZA, HEM HEPİMİZE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAKTIR.

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi ise kütüphanelerin ve kütüphaneciliğin önemine değinerek, şunları söyledi: “Bu kurumun hepimize, hem gençlerimize, hem de araştırmacılarımıza çok büyük katkıları olmasını diliyorum. Milli Eğitim Bakanımızın şehrimizi ziyaretinde söylediği bir cümle var. ‘Konya’daki belediyeler eğitim ve dayanışmada örnek teşkil ediyor’. Hem okullarımızın hem de okullarımıza katkı sağlayacak alt eğitim alanlarının oluşturulmasında Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz bu konuda büyük hizmetler sağladı. Bunu sunmaya devam edecekler. İnşallah milletimizin desteğiyle yeni dönemde de bu hizmetlerin devamı oluşturulacak ve umarım bu hizmetler başarıyla hizmete alınarak yeni dönemde daha büyük başarılara katkı sağlanacaktır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. İnşallah bundan sonra da bu gibi başarılı çalışmalar artarak devam edecek” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANIMIZI BELEDİYE BÜTÇESİNDEN YAPILAN KURBANLIKTAN DOLAYI KUTLUYORUM”

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, AK Partili belediyelerin temeli atılan bu tesisle betonlama konusundaki asılsız iddialara yanıt verdiğini vurgulayarak, “Burada birçok proje üretilecek ve belediyeye önemli gelirler elde edilecek” dedi. bütçe, mükemmel bir çalışmanın ortaya çıkacağını, ikonik bir yapının ortaya çıkacağını ve bu yapının ortaya çıkacağını görüyor.” Gençlerimize, bilimimize, ilim ve sanatımıza hizmet edeceğini görmek bizim için yapılan büyük fedakarlığın göstergesidir. Belediye başkanımızı belediye bütçesinden yapılan fedakarlıktan dolayı tebrik ediyorum. Ama insan kaynağına yapılan yatırım en büyük yatırımdır. “Umarım burada büyüyecek, burada eğitim görecek, burada araştırma yapacak, burada ilham bulacak gençlerimiz ve insanlarımız, Konya’ya ve ülkemize çok daha büyük getiriler sağlayacak maddi ve manevi kazanımlar üreteceklerdir” dedi.

“KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ KORUYAN BU BİNANIN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın da bahsettiği bu kütüphane gerçekten çevre dostu bir kütüphaneye benziyor. Farklı fonksiyonları bünyesinde barındıran oldukça kapsamlı bir kütüphanedir. Tarihimizin değerlerini ve mirasını taşıyabilecek şekilde düşünülmüş ve tasarlanmıştır. Kültürel değerlerimizi, eğitim değerlerimizi ve geleneklerimizi taşırken, yüzyıllara hitap edecek, çevreye duyarlı ve güçlü bu eseri ilimize kazandırdığı için Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. “Bu devasa binanın, derin tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkan bu binanın güzel olmasını diliyorum” dedi.

Garnizon Komutanı Tümgeneral Cemil Lütfi Özkul, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Karaarslan, ⁠Büyük Birlik Partisi İl Başkan Yardımcısı Mehmet Atasagun, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırcı, ⁠Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ⁠Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Oda, sivil toplum kuruluşu liderleri ve temsilcilerinin katıldığı programda konuşmaların ardından, ⁠TBMM’nin temeli atıldı. Şehir Kütüphanesi dualarla döşendi.

haber-acipayam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu