Haber

İran Kızılay Başkanı: Türkiye’nin deprem planlaması iyi

İran Kızılayı Lideri Pir Hüseyin Kulivend, Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntıya rağmen Türkiye’nin iyi bir planlama yaptığını belirterek, çalışmaları sırasında oluşan etkileşimle kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini kaydetti.

Kulivend, “Kızılay Haftası” münasebetiyle Tahran’da düzenlediği basın toplantısında İran Kızılayı’na değindi.

Kızılay’ın arama-kurtarma ve yardım çalışmalarını aktaran Kulivend, hac dönemine yönelik çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Pir Hüseyin Kulivend, hac dönemi için Suudi Arabistan Kızılayı ile temas halinde olduklarını söyledi.

Türkiye’de yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye ve Suriye’de yürüttükleri çalışmalara değinen Kulivend, tüm yardım faaliyetlerini dostluk ve kardeşlik çerçevesinde yürüttüklerini ifade etti.

Kulivend, yardım uçağı gönderen onlarca ülke olmasına rağmen Dünya Kızılhaçı’nın sadece İran Kızılayı’nı onurlandırdığını belirterek, Türkiye’nin de kendilerine Üstün Fedakarlık Madalyası verdiğini vurguladı.

Türkiye serum üretiminde yardımcı oldu

“Türk Kızılayı’ndaki meslektaşlarımız, arkadaşlarımız ve bizim çok yerinde bir ilgimiz var” diyen Kulivend, Türkiye’nin kendilerine bir zamanlar serum hazırlama konusunda çok yardımcı olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de yaşanan bu trajik olayda İran Kızılayı’nın bölgeye ilk ulaşan gruplardan biri olduğunu hatırlatan Kulivend, “Çok ilginçtir ki Türkiye’nin tüm yetkilileri ve halkı arasında ortak bir cümle var; İran’ın zor durumlarda bize yardım ettiğini unutun.” ifadesini kullandı.

“Çok ciddi bir felaketti, Türkiye’nin yeterli planlaması vardı”

Türkiye’ye tatbikat ve gösteriş için gitmediklerini söyleyen Kulivend, “Yardım için, gerçek yardım için oraya gittik. Kurtarma ekiplerimiz gece gündüz çalıştı. Orada altyapı gitti, elektrikler kesildi. büyük sorundu. Yani 11 il etkilendi, çok önemli bir afet oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve AFAD yetkilileriyle farklı illerde görüştüğünü kaydeden Kulivend, “Türkiye’nin iş birliği mükemmeldi. Çok ama çok şiddetli bir depreme rağmen iyi bir planlama yaptılar. Uçaklarımız oraya iner inmez kargolar hızla geldi. boşaltıldı ve çok iyi bir lojistik sağlandı.” dedi.

kendilerini evlerinde gibi hissettiler

İran’ın var gücüyle sahaya çıktığını kaydeden Kulivend, bu etkileşim sonucunda kendilerini ülkelerinde hissettiklerini ve bunun güzel bir şey olduğunu söyledi.

Kulivend, “‘Onlar bizim din kardeşimiz, onlar bizim komşumuz’ diye düşündük ve elimizden geldiğince yardım etmek bize yakıştı. Elhamdülillah, Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti arasında bu anlayış çok arttı. .” dedi.

bunyanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu