Teknoloji

Google’ın ChatGPT Rakip Yapay Zekası Bard’a Kod Desteği

Google tarafından geliştirilen ve Google Docs, Gmail, Google Drive gibi birçok Google çalışması ve platformu ile entegre çalışan yapay zeka Bard, kodlama temeli haline geldi.

Bard şimdi; C++, Git, Java, JavaScript, PythonVe daktilo yazısı Özellikle 20’den fazla programlama dili için doğrudan Google’ın ofis araçları üzerinde çalışabilecek. Yapılan kodlama taleplerini karşılayabilecek veya mevcut kodda hata ayıklayabilecektir. Bu açıdan Bard, geçen yıl piyasaya sürülen geliştiriciler platformu Github’ın yazılım asistanı Copilot’a da doğrudan rakip konumunda.

“Bard’ın yanıtlarını her zaman iki kez kontrol edin”

Bard eki, Google Collab’da bu şekilde çalışır ve bu, Python kodlarını tarayıcı üzerinden yazmayı mümkün kılar.

Gelişmeyi bir blog yazısı ile duyuran Google Research Artwork Yöneticisi Paige Bailey, tıpkı diğer chatbot üretken yapay zekalar gibi Bard’ın da konuşmalar sırasında saçma sapan şeyler söyleyebileceğini söyledi. Ancak Bard’ın kendisi “iş kodlaması için bu durumun değişmeyeceğini” ekliyor;

Koda güvenmeden önce, koddaki hatalar ve güvenlik açıkları için dikkatli testler yapın ve gözden geçirin. Bard yazdığı kodlarda uzun bir alıntı yaparsa kaynak da gösterecek.”

Google Bard’a gelen kod takviyesi ile yazılımcılar, sınırlı da olsa ücretsiz olarak ellerine ulaşabiliyor. 3 farklı gelişmiş yapay zeka asistanı yer almıştır. Bu yapay zeka yazılımları kodlama işini minimuma indirirken, en az kendileri kadar üretken olan yazılımcıların da hızlı adımlarla öne çıkmasını sağlayabiliyor. Öte yandan yapay zekanın yarattığı iş gücü de yazılımcılar için bir istihdam sorunu olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu