Haber

Darıca Osmangazi Köprüsü’nün yükü azalacak

Büyükşehir, Darıca Osmangazi Köprüsü’nün yükünü hafifletmek için tasarlanan duplikasyon ve ilişki yollarının yapımına hız verdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca’daki mevcut Osmangazi Köprüsü’nün trafik beklentisini karşılamada yetersiz kalması nedeniyle geçtiğimiz aylarda çalışmalara başladı. Mevcut köprünün yanına bir köprü daha yapılması amacıyla başlatılan çalışmalara hız verildi. Eklenecek ikinci köprü ile Aşiroğlu Caddesi ve bölgedeki sanayi bölgelerine ulaşım daha güvenli ve konforlu hale getirilecek.

 

KAZIK İMALATI BAŞLADI

Çalışmalar kapsamında Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, yeni köprünün ayakları için temel çalışmaları kapsamında fore kazık üretiyor. Köprü ayaklarının temel kazıları yapılırken 5 adet fore kazık imalatı yapılmıştır.

 

BAĞLANTI YOLU 2X2 OLARAK YAPILACAK

Darıca Osmangazi Köprüsü Tadilat ve Bağlantı Yolları İmalat İşi kapsamında D-100 Karayolu üzerindeki Aşiroğlu Caddesi ile Osmangazi Tünel Kavşağı arasındaki bağlantı yolu 2×2 yola dönüştürülecektir. Marmaray Osmangazi Tren Garı’nda TCDD sınırı köprü ile geçilecek. Çalışmalar kapsamında 205 metre uzunluğunda 7 açıklıklı köprü yapılacak. Ayrıca bin 280 metre uzunluğundaki bağlantı yolları yapılacak. Ayrıca 342 metre toprak duvar, içme suyu, atık su ve yağmur suyu bordürleri, kaldırım ve parke işleri yapılacak.

 

97 FORE KAZIK

205 metre uzunluğundaki 7 açıklıklı köprü için 97 adet fore kazık çakılacak. Bin 30 metreküp öngermeli kiriş, bin 255 ton nervürlü demir kullanılacak. Temas yolları için 3.500 ton PMT, 2.500 ton PMAT, 1.550 ton binder, 1.975 ton bitümlü temel ve 1.235 ton aşındırma asfaltı atılacaktır. Yaya kaldırımları için 3 bin metrekare parke, 2 bin 350 metre bordür ve 2 bin 750 metre refüj bordür imalatı yapılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-emet.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu