Haber

Başkan Yardımcısı Yılmaz’dan Afrika açıklaması: Çaba gösteriyoruz

Yılmaz, Uganda’nın başkenti Kampala’da düzenlenen 19. Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle işbirliği kazan kazan“Politika” kapsamında hareket ettiklerini belirterek, bölgedeki siyasi gerginliklerin, askeri çatışmaların ve ekonomik bunalımların sonlandırılması için çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Güvenlik ve siyasi istikrar sağlanamadığı takdirde demokrasi ve kalkınmanın inşa edilemeyeceğinin altını çizen Yılmaz, Afrika’nın daha fazla güvenliğe ve istikrara ihtiyacı olduğunu ve Türkiye’nin bu noktada desteğe hazır olduğunu ifade etti.

“EN DİNAMİK KITA”

Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkat çekerek, ” Afrika’nın günümüzün en dinamik kıtası olduğuna inanıyoruz.” söz konusu.

Zirveyi değerlendiren Yılmaz, şunları söyledi: ” Bu zirve hem üye ülkeler hem de bölge ülkeleri açısından çok önemli. Bu zirveye Türkiye de özel konuk olarak davet edildi. Bu zirvenin temel amacı küresel refah ve barış için işbirliği aramaktır. Bağlantısızlar Hareketi bu anlamda önemli bir örgüt.” ifadesini kullandı.

Yılmaz, ” Maalesef geriye dönüp baktığınızda dünyada eşitsizliğin arttığını ve dünyanın farklı yerlerinde çok fazla siyasi gerilimin yaşandığını görüyorsunuz. Bize düşen, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sloganıyla hareket etmektir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Gazze’deki insani krizin bir an önce sona ermesini istediğini vurgulayan Yılmaz, Filistin devletiyle yeni bir müzakere sürecinin başlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.

haber-narman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu