Haber

Türkiye-Mısır normalleşmesi Doğu Akdeniz’i de etkileyecek

Kanal 7 Dış Haber Servisi’nden Bartu Eken’in haberi

Ankara-Kahire ilişkilerinde yeni bir döneme girerken, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Semir Salih’in Ankara’ya yaptığı ziyaretle iki ülke arasındaki ticaretin ve iş birliğinin artırılması yönünde önemli bir adım atıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen Türkiye-Mısır Yuvarlak Masa Toplantısı’nda Kahire’yi temsilen; Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Amr el-Hamami, Mısır Sanayicileri Federasyonu Lideri Muhammed Zeki es-Suveydi ve İskenderiye Ticaret Odası Başkanı Ahmed el-Vakil katıldı.

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Salih, Hisarcıklıoğlu’na davetinden dolayı teşekkür etti. Salih, Hisarcıklıoğlu’nun yıllar içinde aktif rol üstlendiğinin altını çizdi. Güçlü süreçlerde dahi temasların ve ziyaretlerin devam etmesinin Türkiye-Mısır ticari ilişkilerinin desteklenmesine büyük katkı sağladığına değindi.

Görüşmede karşılıklı iş birliği ve ikili ticaret hacminin artırılması hedeflenirken; Kahire yönetiminin Türkiye ile işbirliğini geliştirmek istediği vurgulandı. Salih, bu kapsamda Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlandığını duyurdu. Türk iş insanlarının daha önce yaşadığı sıkıntıların aşılması için adımlar atıldığını söyledi.

Salih, küresel ekonomide yaşanan zorluklara rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti. Ankara’nın bu konuda olumlu çabalar sarf ettiğini de belirtti.

İki ülkenin ortasında gıda, medikal ve kimya sanayi, otomotiv, potasyum ve özellikle mühendislik alanlarında ekonomik çıkarlarını geliştirmek istediklerini söyleyen Salih; Mısır ile Türkiye arasında ortak bir tarih ve kültür bağı olduğunu belirtti. Bu anlamda ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin her iki ülkenin de çıkarına olacağını vurguladı.

haber-karapinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu