Ekonomi

Toplam ciro endeksi yıllık bazda yüzde 134 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ait ciro endekslerini açıkladı. Buna nazaran, mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış toplam ciro endeksi eylülde aylık bazda yüzde 3,8 arttı.

Takvim tesirinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet bölümleri toplam ciro endeksi, geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 134,1 yükseldi.

Sanayi ve inşaat ciro endeksleri

Sanayide takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 125 artış kaydetti. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise eylülde bir evvelki aya nazaran yüzde 1 arttı.

İnşaat kesiminde takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 118,9 artış gösterdi. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde ise bir evvelki aya nazaran yüzde 5,1 artış oldu.

Ticaret ve hizmet ciro endeksleri

Takvim tesirinden arındırılmış ticaret ciro endeksi yıllık bazda yüzde 132,2 artış gösterdi. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi aylık bazda ise yüzde 4,6 yükseldi.

Hizmet dalında takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi eylülde geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 165,6 yükseldi. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış hizmet ciro endeksinde de aylık bazda yüzde 6,8 artış görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu