Haber

TCG Anadolu İstanbul Boğazı’ndan geçti

Dünyanın ilk SİHA gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’nun İstanbul Boğazı’ndan geçişini izlemek isteyen vatandaşlar Sarayburnu’na akın etti. Geminin yapımında çalışan personeller, çalıştıkları geminin geçişini gururla izlediler.

Dünyanın ilk SİHA gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, sabah saatlerinde Sarayburnu Limanı’ndan ayrılarak İstanbul Boğazı’ndaki rotasına başladı. Saat 12.00’de Dolmabahçe’ye yanaşan gemi, 21 Gar top atışı ve Çimariva ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve vatandaşları selamladı. TCG Anadolu, Sarayburnu önünden geçerken çok sayıda vatandaş o anlara tanık olmak için kıyıya akın etti. Vatandaşlar, geminin Sarayburnu’ndan Dolmabahçe’ye hareket ettiği anları fotoğraf ve görüntü alarak ölümsüzleştirdi.

“AYNI HEYECANI 10 KEZ YAŞADIM”

Kalabalığın ortasında TCG Anadolu’nun İstanbul Tuzla Sedef Tersanesi’ndeki üretiminde çalışan bazı çalışanlar da vardı. Gemi motorlarının emniyet sistemleri konusunda tersane çalışanlarından Nihat Gökdemir, “Şu anda gururla karşıladığımız TCG Anadolu’nun motorlarının emniyet sistemleri konusunda tersanede hizmet verdik. Büyük bir heyecan var. Şu anda tüylerim diken diken oluyor. Büyük bir gurur. 49 yaşındayım, “Bizim için büyük bir onur. İlk günlerde yaptığım hizmeti hatırlıyorum, şu anda aynı heyecanın 10 katını yaşıyordum. Bugün 23 Nisan, çocuklarımla geldim” dedi.

“ÇOK MUTLUYUM, GURUR DUYUYORUM”

İnşa sürecinde Sedef Tersanesi’nde 3 buçuk yıl görev yapan Ramazan Fındıklı gurur duyduğunu dile getirerek, “Ben de Sedef Tersanesi’nde 3 buçuk yıl bu gemide çalıştım. Çok memnunum, gurur duyuyorum.” Benim için çalışan tüm arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım. Bu imkanı yaratan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

– İstanbulhabercayirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu