Ekonomi

Paramount Global komitesi Skydance birleşmesini destekliyor

Medya sektöründe önemli bir gelişme olarak, Paramount Global’in özel komitesi Skydance Media ile birleşmeye onay verdi. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye göre bu gelişme teknoloji devi David Ellison’ı Paramount Global’i satın almaya daha da yaklaştırıyor.

Özel komitenin Pazar günü aldığı karar, eğlence sektörünün önde gelen iki oyuncusunun potansiyel konsolidasyonuna zemin hazırlıyor. Büyük film stüdyosu ve CBS, MTV ve Nickelodeon gibi televizyon ağlarıyla tanınan Paramount, daha önce Skydance Media ile “Top Gun: Maverick,” “Mission: Impossible -Dead Reckoning” ve “Star Trek Into Darkness” gibi gişe rekorları kıran filmlerde Skydance Media ile işbirliği yapmıştı.

Birleşme, Paramount’un icracı olmayan başkanı Shari Redstone’un da dahil olduğu tüm yönetim kurulunun onayına bağlı. Redstone daha önce ailenin Paramount’taki kontrol hisselerini Ellison ve ortaklarına satmak üzere bir ön anlaşmaya varmıştı. Geçen hafta yapılan bu ön anlaşma, Redstone ailesinin Paramount’un oy hakkına sahip hisselerinin %77’sini kontrol eden holding şirketi National Amusements’ı satmasına yol açabilir.

Birleşmeye ilişkin nihai karar Pazartesi günü erken saatlerde kamuoyuna duyurulabilir. Birleşme görüşmeleri 11 Haziran’da aniden durduktan sonra sessizce yeniden başlamış, Ellison görüşmelerin askıya alınmasından yaklaşık bir hafta sonra Redstone’a ulaşmıştı. Yenilenen görüşmelerde Skydance Media’nın National Amusements için teklifini geliştirdiği ve Redstone ailesine 1.75 milyar dolar önerdiği bildirildi. Buna ek olarak, revize edilen teklif, potansiyel hissedar davalarına karşı koruma sağlamak için gelişmiş yasal korumalar içeriyor.

Önerilen bu anlaşma, hızla gelişen medya ortamında gezinmeye çalışan Paramount Global için çok önemli bir anı temsil ediyor. Birleşme gerçekleşirse, Paramount’un kapsamlı medya varlıklarının Skydance Media’nın üretim yetenekleriyle birleşmesine işaret edecek ve potansiyel olarak eğlence içeriği oluşturma ve dağıtımının geleceğini yeniden şekillendirecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kesap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu