Ekonomi

Özhaseki’den yerel yönetimlere yeşil alan uyarısı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre genelgede, Türkiye’de metrekareye düşen yıllık ortalama yağış miktarının 643 milimetre olduğu ve bu değerin ortalama 501 milyar metreküp suya karşılık geldiği belirtildi.

“Bu suyun sadece 112 milyar metreküpü yer üstü ve yer altı kullanılabilir potansiyele sahip. Kullanılabilir suyun yüzde 16’sı içme amaçlı, yüzde 12’si sanayi ve yüzde 72’si sulama amaçlı tüketiliyor.” Genelgede, Türkiye nüfusunun 2030 yılında 100 milyona ulaşması durumunda su sıkıntısı yaşanabileceği, dolayısıyla kişi başına düşen su miktarının azalacağı ve su kıtlığı yaşanacağı belirtildi.

Gündüz saatlerinde sulama yapılmaması yönündeki genelgede şu hususlara dikkat çekildi:

“Suyun büyük bir kısmının sulama amaçlı kullanılması, suyun aktif kullanımını daha da değerli hale getirmiştir. Ancak küresel ısınma ve buna eşlik eden iklim değişikliğinin olumsuz etkileri her geçen gün artmakta, bu da sulama ihtiyacını doğurmaktadır. su kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılması Bitki gelişimi için sıcaklık ve güneş ışığı önemli olsa da bu faktörler suyun buharlaşması için gerekli olmasına rağmen bu faktörler suyun buharlaşma hızını ve kapsamını arttırmaktadır.Bu bakımdan yeşil alanlarda istenilen verim elde edilememektedir. Güneşin etkisinin en fazla olduğu gündüz saatlerinde alan sulaması çok fazla su kaybına neden olur.

Bu nedenle sulama periyodunun planlanması, sulama sistemlerinin damla sulamaya uygun olarak tasarlanması, gereksiz çim ekiminden kaçınılması, yüzey örtüsünün tercihen bodur çalı formunda seçilmesi, ihtiyaca göre daha az suya ihtiyaç duyan uygun bitkilerin seçilmesi gerekmektedir. ekoloji ve iklim kurallarına uyulması ve varsa öncelikle yağmur suyu depolama sistemindeki suyun kullanılması. “

Genelgede, yeşil alan çalışmalarında su kaynaklarının aşırı tüketiminin önlenmesi, buharlaşmanın en aza indirilmesi ve yapraklarda kuruma etkisinin önlenmesi amacıyla gündüz saatlerinde sulama yapılmaması istenerek, daha verimli olacağı vurgulandı. Bu alanlarda mümkün olduğunca 19.00-21.00 ve 05.00-07.00 saatleri arasında sulama yapılması.

Genelgede, yerleşimlerin akciğeri olan kentsel yeşil alanlardaki aşırı su tüketiminin en aza indirilmesiyle günümüzün en önemli sorunlarından biri olan su sorununa ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik önemli bir adım atılacağı belirtildi. Kentsel yeşil alanların yönetimi sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu