Haber

Mısır Dışişleri Bakanı: Suriye’nin Arap Ligi’ne dönüşü normalleşme anlamına gelmiyor

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, Suriye’nin uzun bir aradan sonra Arap Ligi’ne dönmesi yönünde alınan karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Suriye’nin Arap Ligi’ne dönmesi, ilişkilerde tam bir normalleşme olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Mısır merkezli “Sada al-Beled” televizyon kanalına konuşan Bakan Shukri, Suriye’nin Arap Ligi’ne dönüşüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu adımın karşılıklı güveni artırmak için atıldığını belirten Shukri, “Şam’ın Arap Ligi’ne dönmesi, Suriye hükümetiyle tam bir normalleşme ve diplomatik ilişkilerin seviyesini yükseltmeye yetmez.” sözlerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’ye yönelik tutumuna da değinen Shukri, şunları kaydetti:

“Herkes bu durumu istediği gibi değerlendirebilir. Ancak her şeyden önce bu bir Arap meselesi ve 10 yıldır iç çatışmalara maruz kalan bir Arap ülkesi. Buna bir çözüm aramalıyız.”

Karşılıklı inancı artıracak bir vizyon ve anlayış çerçevesinde atılan adımla doğru yolda olduklarını da ifade eden Şukri, “Bu, üzerinde durulması gereken bir Arap meselesidir. Arap ülkeleri, ülke yönetimi ile etkileşim halinde olmalıdır. Suriye hükümetini karşılıklı adımlar atmaya teşvik etmek.” şeklinde konuştu.

Mısırlı Bakan, Suriye ile ilgili alınan kararların değerlendirileceğini ve olası gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de 7 Mayıs’ta düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Beşar Esad rejiminin Birliğe dönüşü konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Rejimi geri döndürmek için diplomatik çabalar

Suriye’deki Beşar Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal el Mikdad, 12 Nisan’da Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette mevkidaşı Faysal Bin Ferhan ile bir araya geldi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları, Suriye krizine siyasi çözüm çabalarını görüşmek üzere 14 Nisan’da Suudi Arabistan’da bir araya geldi.

Görüşmede, Esed rejiminin Arap Ligi’ne dönüşünün görüşüldüğü ancak anlaşmaya varılamadığı açıklandı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safedi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Esad rejimi Dışişleri Bakanı Mikdad, 1 Mayıs’ta Amman’da bir meydana geldi.

Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, “Suriyeli mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşlerinin öncelikli konu olduğu” kaydedildi.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Esad rejiminin Birliğe üyeliğini askıya aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu