Haber

Kuzey Denizi’nde 3 bin araç taşıyan gemide yangın

Hollanda’nın Kuzey Denizi açıklarında 3 bine yakın otomobili taşıyan bir gemide çıkan yangında bir kişinin hayatını kaybettiği, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya’dan Mısır’a gitmekte olan 199 metre uzunluğundaki Panama bandıralı Fremantle Karayolu gemisinde çıkan yangının hızla yayıldığı ve şu anda kontrol altına alınamadığı belirtildi. Yaralıların nefes almada güçlük, yanık ve kemik kırılması gibi nedenlerle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Mürettebatın 7’sinin yangın nedeniyle gemiden atladığı ve cankurtaran botları tarafından denizden kurtarıldığı kaydedildi. Bir mürettebat üyesinin yanarak öldüğü ve 23 kişinin yanan gemiden helikopterlerle kurtarıldığı bildirildi.

Yangının çıkış nedeni şu anda resmi olarak açıklanmasa da Sahil Güvenlik sözcüsü daha önce yangının bir elektrikli aracın yakınında çıktığını bildirmişti.

YANGIN GÜNLERCE SÜREBİLİR

Hollanda haber ajansı ANP, Sahil Güvenlik yetkililerine dayandırdığı yangının günlerce sürebileceğini bildirdi. Yetkililer, gemide yaklaşık 3 bin aracın bulunmasının yangının kontrol altına alınmasını zorlaştırdığına dikkat çekti.

Sahil Güvenlik Sözcüsü Lea Versteeg, gemide 25’i elektrikli olmak üzere 2 bin 857 otomobilin bulunduğunu belirterek, geminin batma ihtimalini dikkate aldıklarını ve bu doğrultuda hazırlık yaptıklarını kaydetti.

Çevre örgütleri de geminin yanarak batma ihtimalinden endişe ediyor. Kuzey Denizi Vakfı (De Nordzee Vakfı) sözcüsü, yaklaşık 3.000 otomobil ve gemi yakıtının denize ve deniz tabanına ulaşmasının Kuzey Denizi’nde çevre felaketi anlamına geleceği konusunda uyarıda bulundu. (KAYNAK)

haberelbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu