Haber

‘İstanbul depremi için zaman doldu’

‘İstanbul depremi için zaman doldu’

GAZİ Üniversitesi Zelzele Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki zelzelenin İstanbul zelzelesini tetikleyip tetiklemeyeceği konusunda yorum yapmanın erken olduğunu belirtti. Prof. Dr. Arslan, “İstanbul depremi öyle ya da böyle olacak. İstatistik ve bilimsel olarak bakarsak İstanbul depremi için zaman doldu. Gözümüzü yummanın anlamı yok, gerçekle yüzleşmek lazım. İstanbul depremi dünden daha yakın” dedi.

Gazi Üniversitesi Sarsıntı Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan, Düzce Gölyaka’daki 5.9’luk zelzelenin sıra dışı olmadığını, beklenen bir sarsıntı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Arslan, “Zamanlaması açısından bile neredeyse kestirimi güç olmayan bir zelzele. Ortada kırılmamış bir bölge vardı, kırılması bekleniyordu ve kırıldı. Türkiye’nde 2 büyük fay hattından Kuzey Anadolu Fayı; yüzyıllardan beri Türkiye’de büyük sarsıntıların olduğu fay sınırı. Bu sınırların birbirlerine nazaran hareket suratları var. Kuzey Anadolu Fay Çizgisinde ortada bulunan bölge İç Anadolu Bölgesi, batıya gerçek her yıl hareket diyor. Bu hareket sırasında vakit zaman sıkışmalar meydana geliyor ve bir anda kırılmaya yol açıyor. Fayın her iki tarafında hareket meydana geliyor, sıkışıyor, dayanılmayacak noktaya geldiğinde bir anda kırılıyor, işte bu an zelzele anı” dedi.

‘ŞİDDETLİ DEPREM HENÜZ OLMADI’Prof. Dr. Arslan, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın, doğudan batıya doğru göçen, hareket eden bir deprem hattı olduğunu vurgulayarak, ” Erzincan’da bir kırılma meydana geliyor, arkasından devam ederek kayıyor, Bolu’ya yanlışsız kayıyor, Düzce’ye, Marmara’ya, Ege’ye arkasından da Yunanistan’a kayıyor. Büyük sarsıntıları takip ettiğinizde bu sıralama vardır. Bilimsel olarak da bu var. Kuzey Anadolu Fay Çizgisindeki beklediğimiz o şiddetli zelzele şimdi olmadı” diye konuştu.’İSTANBUL DEPREMİ DÜNDEN DAHA YAKIN’Düzce depreminin İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceği konusunda yorum yapmanın erken olduğunu ifade eden Prof. Dr. Samet Arslan, “İstanbul zelzelesi o denli ya da bu türlü olacak. İstatistik ve bilimsel olarak bakarsak İstanbul zelzelesi için vakit doldu. Gözümüzü yummanın manası yok, gerçekle yüzleşmek lazım. İstanbul zelzelesi dünden daha yakın. Yapılan çalışmaları üst üste koyduğumuzda İstanbul’da olacak deprem için bazı olasılıklar var, kırılmamış fayları hepsinin aynı anda kırılması veya sıralı olarak kırılması gibi opsiyon var. İstanbul’da 7’den aşağı, 7.3’ten üst olmayacak bir zelzele bekleniyor” ifadelerini kullandı.100 BİN CİVARINDA KİŞİ CİDDİ ETKİLENECEK

Prof. Dr. Arslan, böyle bir deprem olduğunda fay hattına yakın bölgelerin depremi daha şiddetli hissedeceğine işaret ederek, “İstanbul’un güney sahilinin 5 kilometrelik bir bandı, adaların karşısından başlayacak şekilde, Marmara Ereğlisi’ne kadar hatta o bölgenin zelzeleden önemli halde etkileneceği ortaya çıkıyor. Bu sonucu nereden çıkartıyoruz? Bilhassa Avrupa yakasındaki zemin özellikleriyle ilgili bir durum bu. Tabanın yumuşak olduğu yerlerde; Düzce bunlardan biridir, buralarda sarsıntının şiddeti çok daha yüksek hissediliyor. Yerin kayalık olduğu yerlerde az hissedersiniz. Bu bölgelerde çok önemli hissedilmesini bekliyoruz. Bu bölgede en az 30 bin binanın önemli etkileneceği, 100 bin civarında vatandaşın da önemli etkileneceği gözüküyor. Zelzelenin kendisi felaket değil, içinde bulunduğunuz ortamın sağlam olması ya da olmaması asıl felaket” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu