Haber

İsrailli bakandan yargı düzenlemesini protesto eden yedek askerlere “cehenneme gidebilirsiniz” tepkisi

İsrail İrtibat Bakanı Shlomo Karhi, hükümetin yargı düzenlemesini protesto eden yedek askerler için “cehenneme gidebilirsiniz” ifadesini kullandı.

Karhi, “Purim Günü” münasebetiyle Twitter hesabından yargı düzenlemesine karşı çıkan yedek askerlere tepki gösterdi.

Yargı düzenlemesine karşı çıkan savaş pilotları ve siber güvenlik uzmanlarının da aralarında bulunduğu yedeklere işaret eden Ulaştırma Bakanı, “İsrail sensiz de başaracak, cehenneme gidebilirsin” dedi. terimini kullandı.

Öte yandan muhalefetteki Yisrael Beytenu (İsrail Evimiz) Partisi milletvekili Yulia Malinovsky, Twitter hesabından Karhi’ye yanıt verdi.

Malinovsky, Karhi’yi “nankör” ve “akılsız” olarak nitelendirerek şunları kaydetti:

“Tam olarak kimi cehenneme gönderiyorsunuz? Onlar halkın bir parçası ve hatta vergileriyle devlete destek olanlar, orduda görev yapanlar, İsrail devletinin direğidirler.”

İsrailli yedek askerlerden adli protesto

İsrail ordusunda görev yapan 37 yedek savaş pilotu, yargının yetkilerini kısıtlayan teklife tepki olarak 8 Mart’ta yapılacak eğitime katılmayacağını açıkladı.

Aynı durumda İsrail ordusuna bağlı siber güçlere bağlı albay, teğmen ve tümgenerallerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 işçinin adli düzenleme durdurulmadığı takdirde bundan sonraki eğitimlere katılmayacağı bildirildi.

İsrail ordusunda yer alan farklı kuvvet ve birliklerden bazı yedek askerler de yargı düzenlemesine aykırı olarak eğitimlere katılmayacağına dair açıklamalarda bulundu.

Buna cevaben Başbakan Benjamin Netanyahu, yedek kuvvetlerin askeri tatbikatlara katılmayı reddetmelerinin “varoluşsal bir tehdit” oluşturduğunu söyleyerek kararına tepki gösterdi.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa tasarısını planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme yönündeki saldırıları, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargı sistemi arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, Meclis’ten geçen yasaları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti, Yargıtay’ın Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisini kaldıracağını açıkladığı yargı düzenlemesinde belirtti.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine itirazlarını yazılı olarak ileterek, şikayetlerinin “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve kişi haklarının korunması” odaklı olduğunu paylaştı.

Başkan Isaac Herzog, hükümetin yargı düzenlemesi konusunda fikir birliğine “yakın” olduğunu söyledi. Buna rağmen muhalefet liderleri, hükümetin düzenleyici yasama sürecini durdurmadan müzakereleri reddettiklerini söylediler.

Ülkede, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine ve sağcı politikalarına karşı 9 haftadır her Cumartesi günü kitlesel gösteriler yapılıyor.

Başta Tel Aviv olmak üzere ülkenin onlarca noktasında ve Hayfa, Batı Kudüs, Birussebi ve Netanya gibi büyük şehirlerde düzenlenen gösterilere on binlerce İsrailli katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu