Haber

İmamoğlu: Kardeşliğimize taş atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erzurum’da düzenlenen “Halk Buluşması”nda yaşanan gerginliğe ilişkin, “Milletimin değerlerinden, milletimin güzelliklerinden yola çıkarak bu çağrıya başladım. Belki 5. , belki 6. dakikada buradan taşlar yağmaya başladı.Bakın taşlar yağmaya başladı ve tek bir müdahale olmadan izlendi.Ben düştüm.” söz konusu.

Ekrem İmamoğlu’nu Erzurum’daki programlarında yabancı cisim fırlatılmasıyla yaşanan gerginlik nedeniyle bir grup CHP’li Sabiha Gökçen Havalimanı’nda karşıladı.

Uçaktan inen İmamoğlu, havalimanında kendisini bekleyen kalabalığa otobüste yaşananları anlattı.

Bugün Çorum, Sivas ve ardından Erzurum’a gittiklerini ifade eden İmamoğlu, “Biz oraya vardığımızda böyle bir ortam var. Vatandaşlara sesleniyoruz. Arkamızdaki boşluk hızla onun arkasına geçiyor, sözüm ona. 1.5 metrede bir polisler bakıyor 150-200 kişi polis abilerim de dinlesin polis abilerim dinlesin beni 150-200 kişi var sizden daha çok bir kalabalık karşılıyor beni ben başlıyorum söze siz Bilin milletime nasıl sesleniyorum.Taşlar buradan tahminen 5, yaklaşık 6 dakikada düşmeye başladı.Bakın taşlar yağmaya başladı ve tek bir müdahale yapılmadan izlendi.Ben düştüm.” dedi.

Taşların bir kısmının arkadaşlarına, bir kısmının da camlara isabet ettiğini söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Ben ortada bu konuşmayı yaparken 150 metre ileride 150-200 kişi daha var. Bu 300-400 kişi. Azmettirilenler bunlar. Bak azmettirilenler bunlar. Dinleyin. anlayın aziz hemşerilerim soranlara anlatacaksınız dinleyin bunlar bunlar işte ben taşları atarken çocuğun başı kanamaya başladı gözümün önünde teyzenin gözü amcanın kafası yarıldı düştü düştü Bir yandan taş yağıyordu. Arkadaşlarım beni korudular.”

Ekrem İmamoğlu, havalimanına giderken kendilerine sadece bir trafik polisinin eşlik ettiğini iddia etti.

Havalimanında 2,5 saat beklediğini ifade eden İmamoğlu, Vali’nin bilgi vermek için arkadaşlarını arayarak 7 kişinin yaralandığını bildirdiğini ancak 12 yaralıyla görüştüğünü söyledi.

İmamoğlu, “Bu taşlar Ekrem İmamoğlu’na atılmadı. Bu taşlar bizim kardeşliğimize atıldı. Milletin değerlerine, inancına, birliğine atıldı. Bu millet için çok şeyler yaşandı.” ifadeleri kullandı.

Etkinlik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılımıyla Erzurum’da düzenlenen “Halk Buluşması”nda bir grup kişi tarafından otobüse yabancı cisimler atıldı.

İmamoğlu yaptığı konuşmada bölgeye giren otobüse binerek Erzurum Valisi Okay Memiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen hakkında hata yapacağını belirtti.

Otobüsün miting alanından ayrılmasının ardından tansiyon yükselirken yabancı cisim fırlatan kümeye TOMA tarafından basınçlı su ile müdahale edildi.

Vali Memiş: “Havuzbaşı İlçe Meydanı resmi olarak duyurulan bir miting yeri değildi”

Erzurum Valisi Okay Memiş, İmamoğlu’nun kent ziyaretinin “miting” olarak değil, “esnaf ziyareti” olarak planlandığını söyledi.

Seçim yasaklarının 4 Mayıs itibarıyla başladığını ve seçimlerle ilgili tüm emir komuta zincirinin 4 Mayıs itibarıyla il ve ilçe seçim kurullarında düzenlendiğini anlatan Memiş, şunları kaydetti:

“Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı resmi olarak ilan edilmiş bir miting alanı değildi. Resmi olarak ilan edilmiş bir miting alanı olsaydı çok daha fazla güvenlik önlemi alıp bunu sağlayabilirdik. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımız da dahil olmak üzere birçok siyasi cumhurbaşkanı ziyaretimize geldi. il.her türlü işi yaptılar.hatta meral akşener hanım daha önce ilimizi ziyaret etmişti.orada bire bir görüşme de oldu.olay doğal gelişti.miting dışında vatandaş ve esnaf ziyaretlerine karşı daha esnek davranıyoruz .Bu tür tedbirleri almaya çalışıyoruz.Yaklaşımımız yasaklayıcı bir yaklaşım değil herkesin seçim ortamında kanun ve yönetmeliklerin bize verdiği yetki çerçevesinde hareket ederek gerekli güvenlik tedbirlerini almaktır.”

haber-yakutiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu