Haber

Gıda Mühendisleri, 5 Bin Yeni Atama Talebiyle Eylem Yaptı

Ataması yapılmayan besin mühendisleri, 5 bin yeni atama talebiyle Ankara’da eylem yaptı. Gıda Mühendisleri İstihdam Platformu Başkanı Aydın Baha Yılmaz, “Ben, kızıma yalan söyledim. 31 Temmuz’da, imtihan çıkışında, ‘Baba sınavın nasıl geçti’ dedi. ‘Bu sefer oldu kızım’ dedim. Sonra imtihan iptal oldu. ‘Olsun vardır bir hikmet’ dedik. İkinci imtihanı yaptılar. İkinci imtihana girerken başta hazırlanamadım. Zira birinci imtihanda başarmıştım, olacağını biliyordum. İkinci imtihan olduğunda, kızıma yalancı düşmemek için çalıştım, çaba ettim lakin birinci sınavdaki puanı alamadım. 85 puan aldım. Öteki kısımda olsa 80 puanlarla, 85 puanlarla atamalar mümkün. Biz bu devletin evladıyız, istiyoruz ki 80-85 puanlarla atanalım” dedi.

Gıda Mühendisleri İstihdam Platformu, bugün Ankara Ulus’taki Atatürk Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan gıda mühendisi Günseli Karaçayır, şunları söyledi:

“GIDA MÜHENDİSLİĞİ SON YILLARDA HAK ETTİĞİ KIYMETİ GÖREMEMEKTEDİR”

“Birçok besin mühendisi meslektaşımız, eğitim sürecini tamamladıktan sonra özel dalda çalışarak teoride aldığı bilgileri pratik ile birleştirmekte ve konusuna ehil hale gelmektedir. Ama çağımızın ve sonraki jenerasyonların de mesleği olan besin mühendisliği, son yıllarda hak ettiği kıymeti görememektedir. Bizlerin özel bölümde şahsen alanda olması gerekirken yalnızca resmiyette diplomamızın kullanılması, uzun ve ağır mesai saatleri boyunca çalışmak zorunda bırakılmamız, yetkilerimizin emeli yalnızca ticari olan işveren, müdür üzere şahıslar tarafından suistimal edilmesi, bizleri epey değersizleştirmektedir. ve bunların, mühendisler için belirlenen düşük meblağlar karşılığında yapılması beklenmektedir.

İçinde olduğumuz bu durum birçok meslektaşımızı özel kesimden soğutmuş ve haliyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya yöneltmiştir. Bu nedenle KPSS süreci bizleri yakından ilgilendirmektedir. Bizler ise bu süreçte aile ve toplumsal hayatımızdan feragat edip üzerimize düşeni yaparak yüksek puanlar almış bulunmaktayız. İki senede bir girdiğimiz ve geçerlilik mühleti iki yıl olan KPSS puanımızı, yeniden Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılan takımlarda değerlendirebilmekteyiz. Kamu kurum ve kuruluşlarında besin mühendislerine ayrılan dilim yetersiz olduğundan aldığımız 80 ve üzeri KPSS puanlarımız, rastgele bir kuruma yerleşemeyerek açıkta bırakmaktadır.

“2022 YILINDA YALNIZCA 135 GIDA MÜHENDİSİ ATAMASI YAPILDI”

2020 puanlarımızla 2 yıl bekledikten sonra, 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere sadece 135 besin mühendisi ataması yapılmıştır. Biz besin mühendisleri, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı meslek kümelerinden bir tanesiyiz. Son günlerde kamuoyunda artan besin zehirlenmesi olayları, besin üretimindeki skandallar, kontrol eksikliğinden kaynaklı besin taklit ve tağşiş listeleri kabarmaya başlamıştır. Halk sıhhatini tehdit eden ögelere karşı önleyici önlemlerin alınmaması ve besin kontrollerinin yetersiz olması, toplum sıhhatini önemli bir biçimde etkilemekte ve hatta vefatla sonuçlanabilmektedir. Biz besin mühendislerinin vazife başında olamamasından kaynaklı çıkan bu üzere sıkıntılar, istihdamımızın ne derece elzem olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu meselelerin yetkililer tarafından acilen tahlile kavuşturulması gerekmektedir.

Gıda denetim denetmeni unvanı ve imza yetkisine sahip öbür meslek kümeleri bizlerin vazifelerini yapmaktadır. Kaliteli, hijyenik, toplum sıhhatini tehdit etmeyen besin üretimi için kontrollerin artırılması ve bu kontrolleri alanında yetkili olan besin mühendislerinin yapması gerekmektedir.

“720 BİN GIDA İŞLETMESİ, 7 BİN 500 GIDA KONTROL GÖREVLİSİ TARAFINDAN DENETLENMEKTEDİR”

Türkiye’de bulunan yaklaşık 720 bin besin işletmesi, 7 bin 500 besin denetim vazifelisi tarafından denetlenmektedir. Kontrollerde her besin denetimi vazifelisi başına yaklaşık 100 işletme düşmektedir. Denetlenen işletmelerin kapasitesi ve eser çeşitliliği de göz önüne alındığında, besin denetim vazifelilerinin iş yükü daha da artmaktadır. Ama ülke geneline bakıldığında 100 binden fazla besin mühendisi bulunmaktadır. İşsiz besin mühendislerinin hepsinin kamuda yer alamayacağı aşikardır. Ama kamuda çalışmak isteyen ve tıpkı vakitte KPSS’den 80 ve üzeri puan almış bireylerin atamalarının kâfi sayıda yapılması beklenmektedir.”

Gıda Mühendisleri İstihdam Platformu Lideri Aydın Baha Yılmaz ise şöyle konuştu:

“BU ÜLKENİN ÜVEY EVLADI DEĞİLİZ”

“Bu ülkenin üvey evladı değiliz. Tıpkı orman mühendisleri, ziraat mühendisleri, sıhhat çalışanları üzere biz de vazifeye hazırız. Ben, kızıma palavra söyledim. 31 Temmuz’da, imtihan çıkışında, ‘Baba sınavın nasıl geçti’ dedi. ‘Bu sefer oldu kızım’ dedim. Sonra imtihan iptal oldu. ‘Olsun, vardır bir hikmet’ dedik. İkinci imtihanı yaptılar. İkinci imtihana girerken başta hazırlanamadım. Zira birinci imtihanda başarmıştım, olacağını biliyordum. İkinci imtihan olduğunda, kızıma yalancı düşmemek için çalıştım, uğraş ettim lakin birinci sınavdaki puanı alamadım. 85 puan aldım. Diğer kısımda olsa 80 puanlarla, 85 puanlarla atamalar mümkün. Biz bu devletin evladıyız, istiyoruz ki 80-85 puanlarla atanalım. Bayrağımızın dalgalandığı her yerde vazifeye hazır besin mühendisleri olduğumuzun bilinmesini isterim.”

Kendisinin atandığını ancak atanamayan çok sayıda gıda mühendisi arkadaşının olduğunu söyleyen Fatih Efe ise şunları söyledi:

“GIDA MÜHENDİSİNİN OLMADIĞI BİR BESİN KONTROLÜ GERÇEK DEĞİLDİR”

“Ben atandım lakin atanamayan bir sürü besin mühendisi meslektaşım var. Atamaların elzem olduğunu buradan söylemek isterim. 718 bin besin işletmesi var. Buraları denetleyenlerin 2 bin 500’e yakını veteriner hekim, 2 bin 400’e yakını ziraat mühendisi, maalesef bin 700’ü besin mühendisidir. Sonuçta bir besin firması kontrolüne giderken besin mühendisi, veteriner ve ziraat mühendisiyle kontrole sarfiyatlar. Bir besin firmasını besin mühendisi denetler. Besin denince otorite, besin mühendisliğidir. Zira çok disiplinlerden oluşmuş bir eğitim alıyoruz. Besin mühendisinin olmadığı bir besin kontrolü hakikat değildir. En alt sonda bin 700 besin mühendisi olduğu için bin 700 takım oluyor. 718 bin işletme, yalnızca senede bir defa denetlenebiliyor. İşletmeleri her gün denetlememiz gerekiyor. Hasebiyle Türkiye’de kontrollerin besin mühendissiz yapıldığı ve yetersiz olduğunu söylemek istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu