Ekonomi

Emirates havayolu, güçlü talep üzerine ilk yarıda rekor kâr elde etti

Dubai’nin lider havayolu Emirates, güçlü talebin etkisiyle 2023-24 mali yılının ilk yarısında net kârında önemli bir artış bildirdi. Havayolunun karı, mali yılın ilk altı ayında önceki yıla göre %134 artışla 9,4 milyar dirheme (2,56 milyar $) ulaştı. Gelir de %19 artışla 59,5 milyar dirheme yükseldi.

Doğrudan işletme maliyetlerindeki %9’luk artış, genişletilmiş operasyonların bir sonucudur. Havayolunun giderlerinin en önemli kısmını oluşturan yakıt giderleri, geçen yılın aynı dönemine göre bir miktar düşüş göstererek maliyetlerin %34’ünü oluşturdu.

Emirates havayolu, ilk yarıda ortalama koltuk doluluk oranının önceki yılın %78,5’inden %81,5’e yükseldiğini bildirdi. Bu artış, Körfez’in iş ve turizm merkezi Dubai’nin, Kovid-19 salgınının hizmet ağırlıklı ekonomisini neredeyse durma noktasına getirmesinin ardından toparlanmasını yansıtıyor.

Emirates Havayolu ve Küme Lideri ve CEO’su Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum’a göre şirketin salgının etkisinden kurtulması önemliydi. Bu canlanmada seyahat ve turizmdeki toparlanmanın çok değerli bir rolü oldu.

Emirates Havayolu’nu da içeren Emirates Grubu, bir önceki yıla göre %138 artışla 10,1 milyar dirhemlik rekor yarı yıl kârına ulaştı. Kümenin geliri de büyük ölçüde uluslararası seyahate yönelik güçlü talep nedeniyle %20 artışla 67,3 milyar dirheme yükseldi.

Şeyh Ahmed, müşteri talebinin mali yılın ikinci yarısında da güçlü kalmaya devam edeceğini öngörüyor. Ancak şirket, artan akaryakıt fiyatları, güçlenen ABD doları, enflasyonist maliyetler ve jeopolitik sorunlar gibi olası zorlukları da yakından takip ediyor.

Grubun küresel havaalanı ve seyahat hizmetleri şirketi dnata, bir önceki yıla göre %200 artışla 709 milyon dirhem kar elde etti. Gelirleri de önemli bir sıçrama yaparak %27 artışla 9,3 milyar dirheme ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

iznik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu