Yaşam

Din görevlileri İslahiye’de depremzedeler için etkinlik düzenliyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden 11 il etkilendi.

Büyük yıkımlardan biri de Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yaşandı.

Yerinden edilenler için hızla çadır ve konteyner kentler kuruldu.

Kurslar ve oyun alanları hazırlandı

Kurulumu tamamlanan konteyner kentte yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor.

Depremlerden en çok etkilenen yerleşim birimlerinin ortasında yer alan İslahiye’de afetzedeler için inşa edilen alanda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çocuklar için kurslar ve oyun alanları hazırlandı.

Dönüşümlü olarak çalışan din görevlileri, depremzedelere yönelik eğitimlerin yanı sıra okçuluk, yüz boyama, zeka oyunları gibi çeşitli etkinlikler de düzenliyor.

350 çocuk katılıyor

Etkinliklere günde yaklaşık 350 çocuk katılıyor.

Kırklareli Müftüsü Koordinatörü Yusuf Eviş, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın talimatıyla depremin olduğu ilk günden itibaren bölgeye geldiklerini söyledi.

“1600 Diyanet personeli ile çalışmalarımıza devam ediyoruz”

Eviş, şu anda çocuklara geçici yaşam alanlarında hizmet verdiklerini belirtti. “1600 Diyanet personeli ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Taziye, manevi destek, 4-16 yaş arası Kur’an kursları, günde 6 bin kişiye yemek üretecek portatif mutfağımızla hizmet vermeye çalışıyoruz. Din görevlilerimiz geldi. kendi istekleriyle bölge.”söz konusu.

Depremden en çok çocukların etkilendiğini gözlemlediklerini belirten Eviş, gönüllülerin tamamının pedagojik eğitim almış kişiler olduğuna dikkat çekti.

“Eğitmenlerimiz çok güzel hizmetler veriyor”

Dürüstlük, dürüstlük, adalet gibi ders saatlerimiz var. Çocuklarımızı yeniden hayata adapte etmek ve psikolojik olarak hayata hazırlamak için öğretmenlerimiz çok güzel hizmetler veriyor. Çocuklarımız çok etkilendiler, çok tedirginler. Bazen çocuğun saçını okşamaya kalkarsın, titrer. Kurslarımıza katılan çocuklar çekingenliklerinden kurtulmaya başladılar.

“Bu sıkıntılı günleri çabuk atlatmaları için çalışıyoruz”

Abadanoğlu, çocuklarla çok güzel gönül köprüleri kurduklarını söyledi. “Biz burada çocukların manevi gelişimine katkı sağlamak, yanlarında olmak ve bu düşünceli günleri bir an önce atlatmaları için çalışıyoruz. Çocuklar bizi ailelerinden biri gibi kabul ettiler. Buradan nasıl ayrılacağız bilmiyorum. Kalbimiz. hep burada kalacak.”ifadeleri kullandı.

‘Çocukların hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz’

Topçu, çocukların etkinliklerden çok mutlu olduğunu belirterek, “Akıl oyunları, okçuluk, hikaye okuma gibi birçok etkinliği burada düzenliyoruz. Çocukları oyunlarla eğlendirmeye çalışıyoruz.”söz konusu.

haber-divrigi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu