Haber

Çin ve Arap Birliği, Çin-Arap Zirvesi Kararlarının Hızlı Uygulanması Çağrısında Bulundu

KAHİRE, 16 Ocak (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abu Gayt Pazar günü birinci Çin-Arap Devletleri Zirvesi’nin sonuçlarının uygulanmasını hızlandırmaya karar verdiler.

Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilen görüşmede Qin, geçtiğimiz ay zirvenin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin yeni dönemde Çin-Arap ilişkilerinin gelişmesinde bir “dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Qin, Çin’in elde ettiği en iyi sonuçları Çin-Arap dostluk ruhu içinde uygulamak ve her iki tarafa da fayda sağlayacak şekilde zirvede önerilen sekiz temel işbirliği girişiminin uygulanmasını hızlandırmak için Arap ülkeleriyle birlikte çalışmaya istekli olduğunu kaydetti.

Qin’in bahsettiği girişimler; kalkınma desteği, gıda güvenliği, halk sağlığı, yeşil yenilik, enerji güvenliği, medeniyetler arası diyalog, gençlik gelişimi ve güvenlik ve istikrar.

Qin ayrıca iki tarafı, ikili işbirliğini geliştirmek için Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu çerçevesinde mekanizmaların inşasını hızlandırmaya çağırdı.

Çin’in Arap tarafının tek Çin unsuruna olan bağlılığını ve Çin’in meşru argümanlarına verdiği desteği takdir ettiğini belirten Qin, Çin’in Arap Birliği’nin Ortadoğu’da barış ve istikrarı teşvik etmede daha büyük bir rol oynamasını istediğini ve Arap ülkelerinin Kendilerini bağımsız olarak kalkınma yollarını aramaları ve bölgesel güvenlik sorunlarını işbirliği ve koordinasyon içinde çözmeleri için desteklediğini söyledi.

Qin ayrıca Çin’in gelişmekte olan ülkelerin meşru hak ve çıkarlarını ortaklaşa koruma ve uluslararası adalet ve eşitliği savunma konusunda Arap Ligi ile işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu yineledi.

Gayt, 1. Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nin tam anlamıyla başarılı geçtiğini ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in zirvede yaptığı güzel konuşmanın Arap ülkelerinde memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Gayt, Çin’in üst düzey kararlarını aktif ve etkili bir biçimde uygulamasını takdir eden Arap tarafının, sekiz ana işbirliği girişiminin birer birer uygulanması konusunda Çin ile irtibatı güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

eşcinsel; Uluslararası arenada uzun süredir adaleti savunan, Arap ülkelerinin kalkınmasına ve Arap Birliği’nin birliğine destek olan ve Arap ülkelerine Kovid-19 pandemisine karşı başarılı mücadelede yardımcı olan Çin’e teşekkür etti.

Gayt, çeşitli alanlarda Arap-Çin işbirliğini daha da derinleştirmek ve bölgesel barış, istikrar ve kalkınmayı güçlendirmek için çalışmaya çok istekli olduğunu söyledi.

Gayt, hem turizm hem de ekonomik ve ticari işbirliği için daha fazla Çinlinin Mısır’ı ve diğer Arap ülkelerini ziyaret ettiğini görmekten mutlu olacaklarını da sözlerine ekledi.

İki taraf, tarafları ilgilendiren diğer konularda da görüş alışverişinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu