Haber

Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne asker gönderiyor

Burundi’nin silahlı gruplarla mücadeleye destek amacıyla Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne (KDC) asker göndereceği bildirildi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, adının açıklanmasını istemeyen Burundi ordusundan bir yetkili, 100 askerden oluşan bölüğün yarın KDC’nin Goma kentine gideceğini bildirdi.

KDC’nin Kuzey Kivu eyaletinde 23 Mart Hareketi (M23) isyancıları tarafından işgal edilen Kitshanga, Kilorirwe ve Sake’de 100 askerin konuşlandırılacağını kaydetti.

Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Cuma günü yaptığı basın açıklamasında Burundi birliklerinin Cumartesi günü konuşlandırılacağını duyurdu, ancak KDC’ye giden asker sayısı hakkında ayrıntı vermedi.

Doğu Afrika cumhurbaşkanları tarafından son aylarda belirlenen takvime göre, M23 de dahil olmak üzere tüm silahlı grupların 30 Mart’a kadar geri çekilmesi gerekiyor.

Doğu Afrika Topluluğu, M23 ilerlemesinden sonra Goma ve çevresine barış gücü konuşlandırmıştı.

KDC’nin Ruanda, Uganda ve Burundi’nin bittiği doğu kısmı, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenleri kontrol etmeye çalışan silahlı grupların saldırılarına ve çatışmalarına sahne oluyor.

habersuluova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu