İş

Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100 bugün nasıl hareket etti?

Investing.com – BIST 100, haftanın son iş gününde yatay bir görünüme sahipti. Endeks, son saate kadar 4.807 – 4.891 puan aralığında hareket ederken kapanışa yanlışsız 4.850 puan düzeyinde bulunuyordu.

Dün, 4.900 dolar bandını test eden endeks, gün sonuna yanlışsız geriledikten sonra bugün kademe kaybederek yatay hareket etti. Son saate girildiğinde BIST 100’ün günlük süreç hacmi 95 milyar TL’nin üzerine çıktı.

  • EFSANE CUMA BAŞLADI! InvestingPro kısa müddetliğine %50 indirimli! Tekliften çabucak yararlanmak için tıklayın

Bugün borsadan olumlu ayrışan dalların başında %4 bandında yükselen mineral ürünleri, gayrimenkul yatırımları ve %3,2 yükseliş gören Kobi yer aldı. Kimyasal, petrol ve plastik, gün sonuna hakikat %2,5 oranında düşüşe sahipti. Bankalar da bugün satıcılı hareket ederken %1,5’in üzerinde bedel kaybına sahipti. Bugün düşüş gören öbür bir kesim ise inşaat oldu.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında TRGYO, ERBOS, RTALB, tavan fiyatından süreç görerek öne çıkarken 5 pay daha son saatte %9’un üzerinde bedel artışına sahipti.

BIST 100’de bugün en çok kaybettiren payların başında taban fiyatına gerileyen SMRTG, %8,7 düşen SASA ve %7 bandında gerileyen HEKTS vardı.

Borsa İstanbul genelinde ise kapanışa yakın SMRTG ile birlikte MIATK ve KONTR taban fiyatından süreç gören öteki paylar oldu. 15 pay ise an prestijiyle tavan fiyatından süreç görüyordu.

Borsada günün en faal payları ise EKGYO, KRDMD, PETKM, ASELS ve EREGL olarak sıralandı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftayı karışık bir seyirle kapattı. Avrupa endeksleri, son iş gününde yatay bir görünüme sahipti. ABD payları de güne düşük hacimli olarak yatay başladı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu