Haber

BM Genel Sekreteri, Nijer’deki darbe girişiminde gözaltına alınan Cumhurbaşkanı’nın serbest bırakılmasını istedi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nijer’deki darbe girişiminde gözaltına alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Guterres, New York’taki BM merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Nijer Devlet Başkanı Bazum ile görüştüğünü belirten Guterres, “Şimdi kendisini tutuklayanlara çağrıda bulunmak istiyorum, Başkan Bazum’u derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakın, ülkenin demokratik yönetimine engel olmayı bırakın ve Nijer yönetimine saygı gösterin.” kanun.” söz konusu.

Guterres, Başkan Bazum’un yaptığı konuşmalarda kendisine iyi olduğunu söylediğini ancak durumun çok ciddi olduğunu ifade etti.

Nijer’de dün Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u gözaltına alan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları, akşam saatlerinde televizyonda darbe bildirisi okuyarak yönetimi ele geçirdiklerini açıkladı.

Silahlı Kuvvetler, “güvenlik güçlerinin farklı unsurları arasında kan dökülmesini önlemek ve Başkan Bazum ve ailesinin fiziki bütünlüğünü korumak amacıyla” darbeyi desteklediklerini de açıkladı.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıl Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı.

selcukluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu