Haber

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır’dan 22 milyar dolar değerinde arazi satın alacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır’dan arazi satın almaya hazırlanıyor.

İki ülke arasında görüşmeler sürerken, satın alma için ödenmesi planlanan tutar da belirlendi.

ABD merkezli Bloomberg, Abu Dabi’nin Mısır’ın kuzey kıyısındaki arazileri satın almak ve geliştirmek için görüşmelerde bulunduğunu yazdı.

22 milyar dolarlık satın alma

Satın almanın 22 milyar dolara mal olmasının beklendiği kaydedildi. BAE’nin girişiminin Mısır ekonomisini güçlendireceği ve bu ülkeye döviz yardımında bulunacağı belirtildi.

BAE’yi seçtiler

Mısırlı bir yetkili, başkent Kahire’nin yaklaşık 350 kilometre kuzeybatısında, Akdeniz kıyısında yer alan Ras Al-Hekma bölgesini geliştirmek için yerel ortaklarla birlikte çalışmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir konsorsiyumun seçildiğini söyledi.

Olası anlaşmanın ayrıntıları

Öte yandan Middle East Monitor internet sitesinde yer alan habere göre, şehrin kalkınmasına yönelik planlanan projenin Konut Bakanlığı ile BAE Maliye Bakanlığı arasında sonuçlanması bekleniyor.

Ortaklık sözleşmeleri birebir ve nakit katkı esasına dayalı olacaktır. Emirlik, söz konusu bölgede arazi satın alması karşılığında yaklaşık 22 milyar dolar ödeyecek.

Ras El-Hekma şehrinin kalkınma projesi, Mısır’ın bu şehri dünya turizmine kazandırmaya yönelik 2052 planının bir modülü olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu