Ekonomi

Bir yılda 170 milyar dolar kaybeden Elon Musk dünyanın en zengin insanı unvanını ise korudu

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın servetinde yıl başından bu yana düşüş 100 milyar doları aştı. Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Musk’ın serveti, hisse senedi piyasalarında yaşanan sert kayıplarla birlikte eridi.

DÜŞÜŞE RAĞMEN DÜNYANIN EN ZENGİNİ

Geçen sene kasım ayında 340 milyar dolarla zirveyi gören 51 yaşındaki Musk’ın serveti, dün 8,6 milyar dolarlık kayıpla 170 milyar dolara geriledi. Böylelikle Elon Musk’ın serveti son bir yılda 170 milyar dolar, yılbaşından bu yana 101 milyar dolar azaldı. Bu düşüşe rağmen Musk, dünyanın en zengin insanı unvanını koruyor.

BEZOS, ARNAULT VE GATES DE DÜŞÜŞTE

2022’de en çok servet kaybeden isim Musk olurken, onu Amazon’un kurucusu Jeff Bezos izliyor. Bezos’un serveti, yılbaşından bu yana 76,7 milyar dolarlık düşüşle 116 milyar dolara geriledi. Bir devir dünyanın en güçlü insanı olan Bezos, şu an dördüncü sırada bulunuyor.

Avrupa’nın ve Fransa’nın en güçlü ismi Bernard Arnault’nun serveti de bu yıl 21,5 milyar dolarlık düşüşle 157 milyar dolara geriledi. Arnault, en zenginler listesinde ikinci sırada bulunuyor. Microsoft’un işvereni Bill Gates de bu yıl 25,3 milyar dolarlık kayıpla en zenginler listesinde 5. sırada bulunuyor. Gates’in şu an 113 milyar dolarlık serveti var.

HİNT MİLYARDERİN YÜKSELİŞİ

2022’de ünlü milyarderler büyük kayıplar yaşarken Hindistan’ın en zengin ismi Gautam Adani büyük yükseliş kaydetti. 60 yaşındaki Adani’nin serveti bu yıl 53 milyar dolarlık artışla 130 milyar dolara yükseldi. 1980’lerin sonlarında üniversiteyi terk ederek bir tarım-ticaret firmasıyla yola çıkan Adani’nin servetinin büyük kısmı son iki yılda elde edildi. Bloomberg milyarderler endeksi datalarına nazaran Adani’nin serveti, 16 Mart 2020 tarihinde 5,8 milyar dolar düzeyindeydi. Kömür üretimi ve ticareti ile liman işletmeciliği ile tanınan Adani, son yıllarda yenilenebilir güç ve medya yatırımlarıyla da isminden kelam ettiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu