Teknoloji

Başlattığımız Teknoloji Projesiyle Köklerimize Sahip Çıkıyoruz

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Geleceğin İnsana Yakışır İş Yaklaşımını Desteklemek İçin FOW Hibe Programı” kapsamında “Teknolojiyle Köklerimize Tutunuyoruz” projesi başlatıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıldı.

İzmir Ticaret Borsası’ndan (İTB) yapılan açıklamaya göre proje, geleceğin insana yakışır iş yaklaşımı çerçevesinde eşitlik temelinde teknolojik dönüşüm yoluyla tarımda sürdürülebilir istihdamın geliştirilmesini hedefliyor.

Bu doğrultudaki spesifik hedefler arasında tarımda gençlerin teknolojik yeterliliklerinin artırılması, başta kadınlar ve mülteciler olmak üzere tarım işçileri için eşit fırsatlar yaratılması ve işgücünün teknolojiyle yenilenmesine dayalı bir eğitim müfredatının oluşturulması yer alıyor.

Projenin hedef kümeleri arasında İzmir’de yaşayan, tarım ve gıda alanında okuyan 20-30 yaş arası öğrenci ve mezunlar, 18-30 yaş arası genç çiftçiler ve aileleri mevsimlik tarım işçisi olan gençler, Bunların yüzde 60’ı kadın, yüzde 30’u kadın. İzmir’de zeytinliklerde mültecilerin de aralarında bulunduğu tarım işçileri çalışıyor.

Proje kapsamında tarımda eğitimler, çalıştaylar, teknoloji ve sürdürülebilirlik konferansları düzenlenecek.

Yaklaşık 250 bin avroluk bütçeyle 12 ay sürecek proje ile 60 gencin tarım teknolojilerinde uzmanlaşarak işgücü piyasasına geçişini kolaylaştıracak, gençleri akıllı tarım teknolojilerine uyarlayacak ve dijital yetkinliklerini geliştirecek. yüzde 80 oranında artırıyor ve 120’si kadın, 60’ı mülteci olmak üzere 200 tarım işçisine teknolojiye dayalı eğitim sağlıyoruz. Mesleki becerileri eğitim yoluyla geliştirilecektir.

maden-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu