Haber

Almanya, ilk Ulusal Güvenlik Stratejisi ile Rusya’yı hedef alırken Çin’i rakip gördü

CÜNEYT KARADAĞ/BAHATTİN GÖNÜLTAŞ – Almanya, ilk kapsamlı Ulusal Güvenlik Stratejisinde NATO’nun gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini savunmaya harcama taahhüdünü yineledi ve Rusya’yı yakın gelecekte Avrupa’nın güvenliğine yönelik en büyük tehdit olarak tanımladı.

Strateji belgesi, en büyük ticaret ortağı olan Çin’e dengeli bir yaklaşımı savunarak Pekin ile artan rekabet konusunda uyarıda bulundu.

Ulusal Güvenlik Stratejisi, Almanya’nın dış tehditlere karşı güvenliğini artırmak için tüm araç ve gereçlerin birlikte ve iç içe çalışmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Stratejinin ana hatlarını çizen 76 sayfalık belge, güvenliği ekonomik çıkarların önüne koyma eğiliminde olan Rus-Ukrayna Savaşı’ndan bu yana Berlin’in dış politikasına genel bir bakış sunuyor.

Berlin’in genel yaklaşımını ortaya koyan strateji belgesinde, olası dış politikanın sonuçları da dahil olmak üzere ayrıntılara girilmemesi dikkat çekiyor. Alman yetkililer, bir sonraki aşamada daha fazla ayrıntıyı dahil etmeyi planlıyor.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin 2021 sonunda göreve geldiğinde hazırlama sözü verdiği yeni strateji, Rusya-Ukrayna sonrası daha da değer kazandı. Savaş.

Rus-Ukrayna Savaşı, Alman Silahlı Kuvvetlerinin risklere hazır olup olmadığına ilişkin endişeleri artırdı ve Başbakan Olaf Scholz’u askeri harcamalarda bir “dönüm noktası” ilan etmeye zorladı.

Belgede, “Alman güvenlik politikasının birincil görevi, Avrupa’nın kalbindeki ülkemizde barış, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamaya devam edebilmemizi sağlamaktır.” terimi yer aldı.

Strateji belgeleri savunulabilirlik, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik olmak üzere 3 ana başlık altında toplandı.

Savunulabilirlik konusu, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sinin NATO hedefleri için savunma harcamalarına tahsis edilmesini kapsar.

Direnç ve sivil çevreleme, kritik altyapıların korunması, gıda, enerji ve sağlık için ulusal rezervlerin ihtiyaca dayalı olarak genişletilmesi alanlarında Avrupa işbirliğinin güçlendirilmesi.

Sürdürülebilirlik ana başlığı altında, İklim Uyum Kanunu ve İklim Uyum Stratejisi ile ulusal ve uluslararası iklim anlaşmalarına uyum hedeflenmektedir.

Savunma

Almanya gelecek yıldan itibaren GSYİH’sının ortalama yüzde 2’sini savunmaya ayırmayı hedefliyor.

Ülke uzun süredir bu konuda kararlılık gösterirken, Maliye Bakanı Christian Lindner, bu hedefin ancak özel fonlarla mümkün olacağını, aksi takdirde büyük tasarruflara veya vergi artışlarına ihtiyaç duyulacağını vurguladı.

Lindner, önümüzdeki yıllarda bütçe müzakerelerinde ulusal güvenliğin öncelikli olacağını da belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı

Rusya, Avrupa-Atlantik bölgesinde barış ve güvenlik için en büyük tehdit olarak görülüyor.

Belge, bazı ülkelerin “mevcut uluslararası düzeni kendi sistematik rekabet görüşlerine göre yeniden şekillendirmeye çalıştıklarını” öne sürerek dezenformasyon, siber saldırılar ve ekonomik baskı tehditlerine karşı uyarıda bulunuyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı bittikten sonra da Ukrayna için güvenlik garantileri müzakerelerine devam edilmesinin değerli olduğu vurgulanıyor.

Çince

Almanya, Çin’in ihracat için bir pazar ve kilit bir meta kaynağı olarak önemi nedeniyle Pekin’i kızdırmaktan geleneksel olarak kaçınmış olsa da, makale hala ülkenin “bir ortak, rakip ve sistemik rakip” olduğu görüşünün altını çiziyor.

ABD, Kanada ve Avustralya başta olmak üzere Batılı ülkeler, ekonomisini ve nüfuzunu genişleten Çin’e karşı daha sert tavır almaya başlarken, Almanya’nın buna ticari ilişkilerini siyasetin önünde tutarak yaklaşmadığı görüldü.

AB, Çin’i Birlik için ekonomik ve sistemik bir rakip olmanın yanı sıra müzakere ortağı olarak görürken, ihracat ağırlıklı bir ekonomiye sahip olan Almanya, Çin’in küresel ekonomiye açılmasından en çok yararlanan ülkelerden biri olmuştur. yıl.

Alman arabaları ve makineleri Çin’de yoğun talep görüyor. Çin’e yapılan ihracat, Almanya’nın son 10 yılda 2. Dünya Savaşı sonrası en uzun ekonomik büyümesini destekledi. Çin, 2016 yılında Almanya’nın en büyük ticaret ortağı oldu.

Almanya’nın Çin’e bağımlılığı dış ticarette, tedarik zincirlerinde veya büyük pazarda dikkat çekiyor. Almanya, elektrikli otomobiller için giderek daha değerli hale gelen lityum piller ve nadir toprak elementleri gibi hammaddeler için bile Çin’e “güçlü bir ithalat bağımlılığına” sahip.

Almanya’nın ilk kapsamlı Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesi, “son yıllarda rekabet ve çekişme unsurları artarken, Çin’in en acil küresel sorunların birçoğunun onsuz çözülemeyeceği bir ortak olmaya devam ettiğini” vurguluyor.

Çin’in bölgesel istikrar üzerinde giderek daha fazla baskı uyguladığı ve insan haklarına saygı göstermediği iddia ediliyor.

Pekin’in uluslararası kurallara dayalı düzeni değiştirmeye çalıştığı ve ekonomik ölçeğini siyasi hedeflerine ulaşmak için kullandığı söyleniyor.

Alman hükümeti de Çin’e özel bir strateji hazırlıyor ve bu stratejiyi yakında açıklamayı planlıyor.

Şansölye Scholz, “Hazır olduğumuzda hazır olacağız, ancak yakında” dedi. söz konusu.

Göç

Belgede, düzensiz göçün göçmenlerin hayatını tehlikeye attığı, büyük göç hareketlerinin devletin istikrarına zarar verebileceği vurgulanıyor ve düzenlenmiş göçün Almanya’yı zenginleştireceğine işaret ediliyor.

Ülkenin demografik gelişmeler açısından da göçe ihtiyacı olduğu vurgulanmaktadır.

Almanya’nın ekonomik olarak yenilik yapabilme kabiliyetini artırmak için yeterli sayıda eğitimli çalışana ihtiyacı olduğu ve hedeflenen göçü kolaylaştırmak için akıllı bir işe alım politikası uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

küresel düzen

Strateji belgesinde bazı devletlerin uluslararası düzeni baltalamaya ve kendi revizyonist etki alanı fikirlerini yaymaya çalıştıkları ve bu devletlerin siyasi süreçler, kamuoyu açıklamaları ve seçimler üzerinde gayrimeşru etki yaratmaya çalıştıkları belirtiliyor.

Artan nükleer riskleri güvenli bir caydırıcılık ile karşılamaya ve bu riskleri azaltmak için çalışmalara ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Radikalleşme ve savaşçıların kriz ve çatışma bölgelerinden dönüşü nedeniyle terör saldırıları tehdidinin arttığına dikkat çekilen belge, Avrupa’da istikrarı sağlamak için yoğun katılım da dahil olmak üzere ortak bir güvenlik politikası geliştirmek için Avrupalı ​​ortaklarla birlikte çalışma gereğini vurguluyor. komşu bölgeler.

Küresel silah kontrolü ve nükleer silahların yayılmasını önleme girişimlerinin aşınmasının küresel güvenlik durumunu daha da kötüleştirdiğine işaret eden belgede, hükümetin askeri yetenek ihtiyaçlarını ortaklarla uyumlu hale getirmek için çaba sarf ettiği ve tedarik için öncelikli olarak Avrupa çözümlerini aradığı belirtiliyor.

Almanya’nın Birleşmiş Milletler’in (BM) güçlenmesi için küresel sorumluluk üstlenmeye hazır olduğu ve Güvenlik Konseyi’nde kalıcı bir koltuk istediği vurgulanıyor.

Altyapı ve emtia

Almanya, arz çeşitlendirmesi yoluyla enerji ve hammadde arzındaki tek taraflı bağımlılıkları azaltmayı hedefliyor.

Stratejik rezervler için emtia projelerini teşvik etmeyi ve şirketlerin bu rezervleri tutması için teşvikler vermeyi planlıyor.

Telekomünikasyon gibi kritik altyapılarda dışa bağımlılıktan kaçınmak ve hassas teknolojilerin transferini zahmetli hale getirmek için yabancı yatırımların sıkı kontrol altında tutulmaya devam edileceği belirtiliyor.

siber güvenlik

Almanya, siber saldırılara karşı savunma için federal bir kurum oluşturacak.

İstihbarat servislerinin analitik kapasitelerinin güçlendirilmesini gerektirecek olan siber tehditlere karşı koyma kabiliyetinin artırılmasına yönelik bir strateji üretileceği vurgulanıyor.

Hükümet “siber saldırıların faillerini belirlemek ve yaptırımlarla hedef almak için AB ve NATO ortakları veya diğer etkilenen ülkelerle koordinasyon içinde çalışacak.” taahhüt yapılır.

Sağlık

Belge, salgın hastalıklarla nasıl başa çıkılacağına dair bağlayıcı uluslararası kuralların getirilmesine davet ediyor.

Alman hükümeti, uzun vadede tıbbi malzemeleri ve tedarik zincirlerini güvence altına alarak ulusal dayanıklılığı artırmak istiyor.

Almanya ve Avrupa’nın özellikle ilaç ve sağlık ürünleri gibi kritik mallarda ithalatı çeşitlendirerek üretim kapasitesini koruyarak ve genişleterek dışa bağımlılıktan kaçınmanın değerli olduğu belirtiliyor.

İklim

Belge ayrıca iklim değişikliğinin neden olduğu güvenlik tehditlerine de atıfta bulunuyor.

Bunların arasında, dünya çapında artan kıtlık, hastalık ve çatışma riskinin yanı sıra birçok hava olayı var.

haberagin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu