Haber

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland, Nijer’de darbecilerle görüşmeden sonuçsuz kaldı

WASHINGTON, 8 Ağustos (Xinhua) — ABD Dışişleri Bakan Vekili Victoria Nuland, Nijer’deki mevcut siyasi krize çözüm aramak için Pazartesi günü ülkedeki darbeci liderlerle bir araya geldi, ancak görüşmelerden sonuç çıkmadı.

Nuland, 26 Temmuz darbe sürecinde kendisini genelkurmay başkanı ilan eden Moussa Salaou Barmou ve ona destek veren üç albay ile başkent Niamey’de yaptığı görüşme hakkında telekonferansla basına bilgi verdi.

Nuland’ın ziyareti, Pazar günü Nijer’in devrilen ve hapsedilen Devlet Başkanı Mohammad Bazum’un serbest bırakılması ve yeniden yetkilendirilmesi için cuntaya verilen ültimatomun sona ermesinin ardından geldi.

15 Batı Afrika ülkesinden oluşan bölgesel bir blok olan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), cuntanın uymaması halinde Nijer’de “anayasal düzeni yeniden sağlamak” için güç kullanacağına dair bir ültimatom yayınladı.

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü Bazum ve ailesinin derhal serbest bırakılması ve “Nijer’in güçlükle kazanılmış demokrasisinin korunması” çağrısında bulundu.

Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “demokratik kural ve anayasal düzene saygı” şartına bağlı olduğunu vurguladığı “belirli dış yardım programlarının” askıya alındığını duyurdu.

habergumusova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu