Teknoloji

AB, Google’ın CEO’su ile görüştü… Yapay zeka için ABD ile yan kuruluş kuruluyor!

Yapay zeka risklerine karşı önlem planları oluşturulur. AB ülkeleri, üretken yapay zekanın yıkıcı potansiyelini fark etmeye başlıyor.

Avrupa Kurulu’nun endüstri başkanı Thierry Breton Çarşamba günü yaptığı açıklamada, AI temel kurallarını belirlemek için Alphabet ile istekli bir anlaşma üzerinde çalışacaklarını söyledi.

AB, GOOGLE CEO’SUYLA BULUŞUYOR

Breton, Google CEO’su Sundar Pichai ile Brüksel’deki bir toplantıda, Avrupa’daki ve başka yerlerden gelen şirketlerin katkılarını içerecek düzenlemeyi görüşmek üzere bir araya geldi. AB’nin katı teknoloji kuralları uygulama geçmişine sahip olduğu hatırlatılarak, bu ittifakın Google’a gelecekte sorun yaşamaması için girdi sağlama şansı vereceği belirtildi.

Sözleşme, AB tarafından önerilen yapay zeka yasası gibi, geliştirilmesi ve yürürlüğe girmesi çok daha uzun sürecek olan resmi mevzuattan önce yönergeler oluşturmayı hedefliyor.

Breton yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sundar ve ben, yapay zeka düzenlemesinin gerçekten uygulanabilir hale gelmesini bekleyemeyeceğimiz ve yasal son tarihten önce gönüllü olarak bir yapay zeka anlaşması geliştirmek için tüm yapay zeka geliştiricileriyle birlikte çalışamayacağımız konusunda anlaştık.” söz konusu. AB ülkeleri ve milletvekillerini yıl sonuna kadar ayrıntılar üzerinde anlaşmaya teşvik etti.

YAPAY ZEKA İÇİN ABD İLE KATILIM KURULACAK

Benzer bir hareketle, AB teknoloji şefi Margrethe Vestager Salı günü yaptığı açıklamada, federasyonun yapay zeka için asgari standartlar oluşturmak üzere ABD ile birlikte çalışacağını söyledi.

Vestager, AB hükümetlerinin ve yasa koyucuların 2023’ün sonuna kadar düzenleme yapması gerektiğine inanıyor. “ortak bir metin üzerinde anlaşmak”umutlar. “Bunun yürürlüğe girmesi için iki olmasa da bir yıl kalıyor, bu da bu süreyi doldurmak için bir şeye ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor.” söz konusu. AB’yi ilgilendiren konular arasında telif hakkı, dezenformasyon, şeffaflık ve yönetişim yer alıyor.

YAPAY ZEKA İLE İLGİLİ ENDİŞELER ARTIYOR

AI korkularıyla en çok ilişkilendirilen hizmet olan OpenAI’nin ChatGPT’si, Kasım ayındaki lansmanından sonra popülaritesini artırdı ve şimdiye kadarki en hızlı büyüyen uygulama olma yolunda ilerliyor.

Ne yazık ki, viral popülaritesi, topluma zarar verme kapasitesine ilişkin yasal kaygılarla eşleşti. Buna ek olarak, görüntü oluşturucular yapay zeka tarafından oluşturulan ve gerçeklikten ayırt edilmesi giderek zorlaşan “fotoğraflar” üretebildiğinden ve konuşma klonlayıcılar ünlü sanatçıların ve tanınmış kişilerin seslerini taklit edebildiğinden, görüntü oluşturucular yakında gelişerek derin sahteleri daha da büyük bir endişe haline getirecek. düşünülüyor.

KAYNAK: HABER7

hilvanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu